The Best of… czyli podsumowanie roku 2015 według Angelusa

20160107_205701

Przeczytałem ostatnio kilka opinii na temat minionego roku. Podobno nie obfitował w żadne ciekawe wydawnictwa i ogólnie był mało interesujący. Hmm… skoro tak to ja chyba byłem w innym wymiarze bo według mnie ten rok to pasmo wspaniałych sukcesów wydawniczych w Polsce i na świecie. A także wiele genialnych wydarzeń koncertowych w naszym kraju. Moje podsumowanie pozwoliłem sobie podzielić na kilka kategorii. Część z nich będzie oczywista, część może mniej. Zapraszam serdecznie:

I. DZIESIĄTKA NAJLEPSZYCH PŁYT ROKU 2015

Muszę przyznać, że jeśli chodzi o pierwsze miejsce było łatwo dalej jednak to już wszystko ważyło się do ostatniej chwili. Dla mnie osobiście nadal zaskakującym zespołem jest Riverside, który z płyty na płytę wprowadza coś nowego do swojej muzyki. Sam nie wiem co się można spodziewać po kolejnych albumach ale czuję, że będzie znowu inaczej i równie pięknie. Dalsze miejsca to już mieszanka zagranicznych płyt z różnych gatunków. Myślę, że kilka zaskoczeń będzie. Tak szczerze powiedziawszy to jakbym się zastanowił to spokojnie mógłbym przygotować również i dwudziestkę płyt bo wybór był trudny i bardzo obszerny:

 1. Riverside – „Love, Fear and Time Machine”
 2. TesseracT – “Polaris”
 3. Steven Wilson – „Hand. Cannot. Erase”
 4. Teramaze – “Her Halo”
 5. Karnataka – “Secrets of Angels”
 6. Gentle Storm – “The Diary”
 7. Anekdoten – “Until All Ghosts Are Gone”
 8. Mystery – “Delusion Rain”
 9. Klone – “Here Comes The Sun”
 10. Tim Bowness – “Stupid Things That Mean The World”

II. NAJLEPSZA PIĄTKA ALBUMÓW W POLSCE

Tutaj oczywiście zaskoczenia nie będzie. Tak jak w przypadku zestawienia całościowego na pierwszym miejscu jest zespół Riverside. Największym dla mnie osobiście rozczarowaniem jest drugi album zespołu Arlon, który pomimo wspaniałej warstwy muzycznej upada pod względem wokalnym. Można powiedzieć znowu. Z drugiej strony barykady jest niezwykły duet Smolik/Kev Fox, który mnie po prostu oczarował swoim albumem. I jedynie czego mogę się czepić to kwestia długości albumu bo jak dla mnie jest za krótki ale może to zwiastować, że więcej muzyki powstanie już niebawem:

 1. Riverside – „Love, Fear and Time Machine”
 2. Smolik & Kev/Fox – „Smolik & Kev/Fox”
 3. State Urge – „Confrontation”
 4. Abstrakt – „Limbosis”
 5. Assal – „Ciało i Duch”

III. NAJCIEKAWSZY ALBUM INSTRUMENTALNY

W przypadku tej kategorii wybrałem trzy najciekawsze pozycje z różnych zakątków Europy. Wśród nich znalazły się albumy z Hiszpanii, Polski i Belgii. Każdy z nich to trochę inna bajka ale w każdym znalazłem tę duszę, która spowodowała, że dłużej zagościł w moich uszach. Zwycięzca klasyfikacji nagrał bardzo dojrzały materiał, który broni się na mocno ostatnio nasyconym rynku post-rocka. Dodatkowo należy wyróżnić jeszcze trzy albumy z Polski, których nie wymieniłem w tej trójce ale równie chętnie je słucham. Są to Seasonal – „Loneliness Manual”, Kayanis – „Transmundane” i White Raven – „First Breath”.

 1. Besides – „Everything is…”
 2. Exxasens – „Back to Earth”
 3. Quantum Fantay – „Dancing in Limbo”

IV. NAJLEPSZY ALBUM NIEANGLOJĘZYCZNY

W tej kategorii chciałbym wyróżnić dwie ciekawe pozycje ex aequo. Pierwsza z nich to prosto ze Skandynawii album „Enola” formacji Seigmen. Zaśpiewany po norwesku przenosi słuchacza na fjordy. Czuje się ten klimat skandynawski. Czuje się słuchając ten album jakbym gdzieś sobie przycupnął przy wcześniej wspomnianych fjordach i słuchał tej płyty fragment po fragmencie. Drugim wyróżnionym longplayem jest „Coma” nagrana przez zespół Nemo. Jest to kolejny album, po ciekawym „Le Ver Dans Le Fruit”, który poraża mnie swoją złożonością a równocześnie melodyką:

 1. Seigmen – „Enola” / Nemo – „Coma”

V. NAJLEPSZY ALBUM KONCERTOWY

Wśród albumów koncertowych bardzo, bardzo długo na pierwszym miejscu był łódzki występ naszego rodzimego Jaszczura lecz w ostatecznym rozrachunku został wyprzedzony przez magiczny wieczór w Liverpoolu. Tę trójkę zamyka świetny koncert w katowickim Rialcie:

 1. Anathema – „A Sort of Homecoming”
 2. Lizard – „Destruction and Little Pieces of Cheese”
 3. Knight Area – „Hyperlive”

VI. UTWÓR ROKU 2015

Jeszcze 3 tygodnie przed zakończeniem roku nie miałem jednego utworu, który chciałbym wyróżnić choć było naprawdę kilka świetnych lecz jednak brakowało tego czegoś co spowodowałoby, iż mógłbym go uznać za najciekawszy w minionym roku. Ostatecznie jednak tę kategorię rzutem na taśmę wygrał utwór:

Mystery – „A Song for You”

Piękny długas z rewelacyjnymi solami gitarowymi, który zawładnął moim sercem. Poniżej dodatkowo przedstawiam listę utworów, które według mnie warto posłuchać i dłużej się przy nich zatrzymać a zostały nagrane w minionym roku:

 • Ania Rusowicz – „Czy da się kochać?”
 • Teramaze – „Out of Subconscious”
 • TesseracT – „Survival”
 • Besides – „Of Sorrow”
 • Karnataka – „Secrets of Angels”
 • Tim Bowness – „Press Reset”
 • State Urge – „More”
 • Klone – „Grim Dance”
 • Steven Wilson – „Ancestral”
 • Riverside – „Discard Your Fear”
 • Exovex – „Stolen Wings”
 • Millenium – „Time Vehicle”

VII. WYDARZENIE KONCERTOWE 2015:

Koncertowo rok 2015 był równie udany jak i w sferze płytowej. Mógłbym nawet rzec, że nawał wydarzeń nie pozwalał być na niektórych wydarzeniach ponieważ się nakładały. I trzeba było podejmować trudne wybory. Jednakże na podstawie występów, na których się pojawiłem wykrystalizowała się następująca trójka:

 1. Millenium – Kraków, Kino Kijów
 2. Anathema – Resonance Tour, Łódź, Klub Wytwórnia
 3. Riverside – Kraków, Klub Studio

I to by było tyle. Życzyłbym sobie jak i Wam drodzy czytelnicy aby ten rok 2016 był równie udany muzycznie. Wierzę, że następne podsumowanie będzie równie ciężko przygotować z powodu tak dużej ilości interesującego materiału jak w tym minionym roku 2015.

Dodaj komentarz / Add comment

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s