Night Of The Proms – zapowiedź koncertu

NOTP2016_coverKoncert Night of the Proms organizowany od 31 lat w Europie to muzyczne show z udziałem gwiazd, perfekcyjnie wyreżyserowane, dopełnione nowoczesną techniką oświetleniową i nagłośnieniową. Dotychczas 900 koncertów obejrzało ponad 10 mln widzów. W towarzystwie orkiestry symfonicznej pojawiały się zarówno popowe, jak i rockowe gwiazdy, m.in. Joe Cocker, Sting, James Blunt, Macy Gray, Sinéad O’Connor, Andrea Bocelli, Boy George czy Mike Oldfield. Do edycji w 2004 roku dał się nawet zaprosić król soulu James Brown, który powiedział, że „świat musi to zobaczyć!”.

Gwiazdą trzeciej edycji Night of the Proms będzie Zucchero, określany jako włoski Joe Cocker i Chris Rea w jednej osobie.  Jego kariera rozpoczęła się w latach 70-tych, kiedy współtworzył swoje pierwsze grupy muzyczne. W 1987 roku dzięki płycie Blue’s, na której znajdował się m.in. utwór Senza una donna, podbił światową scenę muzyczną, bijąc jednocześnie rekordy w sprzedaży płyt w historii włoskiej fonografii. Jego talent docenili tacy artyści jak: Eric Clapton, Stevie Wonder, Luciano Pavarotti, Elton John, Bono, Sting, z którymi artysta tworzył niezapomniane duety. Zucchero wraz z Erosem Ramazzottim, jest najpopularniejszym na świecie wokalistą pochodzenia włoskiego.

Drugą zagraniczną gwiazdą będzie grupa Simple Minds założona w 1978 roku przez wokalistę Jima Kerra i gitarzystę Charliego Burchilla. Swoją karierę muzyczną Szkoci rozpoczynali od postpunkowego art-rocka, jednak od wielu lat grają klasycznego pop rocka. Ich pierwsze albumy Sons and Fascination oraz Sister Feelings Call przyniosły grupie pierwsze sukcesy, kierując ich na nowe ścieżki muzyczne, które doprowadziły ich do Stanów Zjednoczonych. Dzięki takiemu utworowi jak Don’t You (Forget About Me) Simple Minds podbili USA oraz resztę świata. Do dziś na ich koncerty przybywa wielu fanów rocka lat 80-tych, którzy cenią grupę ne tylko za ich twórczość, ale również za bardzo żywiołowe występy.

Oprócz nich wystąpią również brytyjscy wokaliści – Lisa Stansfield i John Miles. Stansfield swoją solową karierę rozpoczęła w 1989 roku. Utwory People Hold On i This Is The Right Time i przede wszystkim All Around The World bardzo szybko dały jej popularność. Dzięki płycie Affection, która sprzedała się w milionowym nakładzie, Lisę okrzyknięto jedną z najlepszych wokalistek pop i r&b lat 90-tych. Piosenkarka zdobyła w swojej karierze wiele nagród m.in.:  Brit Awards i była nominowana do nagrody Grammy. Z kolei, Miles jest filarem koncertów Night of the Proms, biorąc udział w niemal wszystkich edycjach cyklu od 1985 roku.

John Miles ma w repertuarze popowe hity, takie jak All by Myself, „czy It Was a Very Good Year, a na koncie dziesiątki występów u boku gwiazd. Do historii przeszedł jego duet z nieznanym jeszcze wówczas Andrea Bocellim podczas Night of the Proms w 1995 roku. Utwór został wykorzystany na wydanej dwa lata później płycie Romanza, która stała się kluczem do międzynarodowej kariery Andrea Bocelliego, sprzedając się w nakładzie 20 milionów egzemplarzy.

Za muzykę klasyczną odpowiedzialni będą 75-osobowa orkiestra Il Novecento pod dyrekcją Roberta Groslota (znana ze współpracy m.in. z Andrea Bocellim, Luciano Pavarottim, Céline Dion, Charlesem Aznavourem, Joe Cockerem, Mike’m Oldfieldem, Stingiem, Toto czy Björk) oraz Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej kierowany przez Jerzego Rachubińskiego (chór zasłynął zorganizowaniem i prawykonaniem Liverpool Oratorio Paula McCartneya w 2006 roku) . Ponadto, polskim akcentem w trakcie tegorocznego koncertu będzie łódzki zespół Blue Cafe.

Na pomysł zorganizowania Night of the Proms wpadli w pierwszej połowie lat 80-tych dwaj belgijscy studenci Jan Vereecke i Jan Van Esbroeck. Zainspirowała ich atmosfera słynnych koncertów promenadowych organizowanych w Wielkiej Brytanii od końca XIX wieku. Układając program swojego show, zdecydowali się zaryzykować. Aby trafić do szerszej publiczności, zwłaszcza studentów, dodali do klasycznego repertuaru popowe przeboje, Pierwszy koncert odbył się 19 października 1985 roku w Antwerpii i okazał się wielkim sukcesem. Oglądało go 13.5 tysiąca widzów. Już wówczas w repertuarze znalazła się piosenka Johna Milesa Music, która wkrótce stała się nieoficjalnym hymnem Night of the Proms. Dziś grana jest niemal podczas każdego koncertu. Na pierwsze dźwięki tego utworu widzowie wstają z miejsc, by wspólnie z Milesem śpiewać „Music is my first love and it will be my last”.

Sukces pierwszego koncertu pociągnął za sobą organizację następnych kolejnych edycji. Co roku przybywa miejsc i hal koncertowych, gdzie podziwiać można widowisko, wydłuża się lista gwiazd, pojawiają się nowi sponsorzy. Jednak idea pozostaje niezmienna – dobra zabawa przy popowych i klasycznych przebojach. Jan Vereecke i Jan Van Esbroeck, do dziś dnia stoją na czele PSE Belgium, która organizuje Night of the Proms w Belgii i współpracuje z partnerami w Europie i Ameryce Północnej.  Regularnie Classic meets Pop gości we Francji, Hiszpanii, Austrii, Szwajcarii oraz w Luksemburgu. Dwa lata temu cykl zadebiutował w Polsce. Pierwszy koncert w łódzkiej Atlas Arenie obejrzało ok. 6500 osób. Wystąpili wówczas m.in. szkocka wokalistka Amy Macdonald, brytyjska grupa OMD, amerykański raper Coolio oraz Natalia Kukulska. Za drugim razem widzów było już o dwa tysiące więcej, a na scenie pojawili się Katie Melua, Mark King (Level 42), Kim Wilde, Grzegorz Skawiński i Rafał Brzozowski.

Reklamy

Dodaj komentarz / Add comment

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s