Vökuró – premiera płyty

Vokuro-CreaturesCreatures to tytuł pierwszej płyty warszawskiej grupy Vökuró, która jest od kilku di dostępna w polskich sklepach muzycznych dzięki wytwórni Requiem Records. Vökuró to warszawski kolektyw, powstały w maju 2013 roku, którego twórczość, obracając się wokół historii dwojga kochanków na tle współczesnej Warszawy, dotyka takich tematów jak: duchowość, metafizyka, dojrzewanie, miłość. Teksty utworów inspirowane są dziełami Williama Blake’a, Jamesa Joyce’a i Stanleya Kubricka.

W 2014 roku brytyjska wytwórnia Fat Cat Records udostępniła utwór Light na swojej stronie promującej młode zespoły. Ich muzykę można było usłyszeć min. podczas Scores#1 – inicjatywy łączącej alternatywną muzykę z filmem, festiwalu ich wytwórni Requiem Festival, a ostatnio na wrocławskim Sofarze, gdzie wystąpili w palarni kawy.

Trio od początku przyjęło odmienną niż większość zespołów strategię tworzenia. Nie spotykają się na sali prób i nie tworzą muzyki mając do dyspozycji tradycyjny, rockowy zestaw instrumentów. Proces tworzenia zaczyna się od nagrywania pomysłów i budowania struktury kompozycji w studiu. Piosenki, które powstawały w ten sposób przez długi czas nie były odgrywane przez muzyków na żywo, aż do momentu, gdy uznali, że nadszedł czas na pokazanie ich światu. Ten sposób komponowania muzyki pozwolił na wykorzystanie wielu instrumentów (zarówno „żywych” jak i „elektronicznych”), zawarcie w utworach dużej ilości ścieżek tych instrumentów i wytworzenie specyficznego klimatu, charakterystycznego dla Vökuró.  Pomimo szerokiego wykorzystania komputera, każda partia została zagrana przez muzyków i nie wykorzystano przy jej tworzeniu sampli.

O ile opracowanie aranżacji utworów było skomplikowanym i długotrwałym procesem, to same pierwotne pomysły powstawały dość spontanicznie. Tak muzycy wypowiadają się o utworze Light A:

Strumień świadomości Pauliny. Jak w przypadku większości utworów, melodię wymyśliła za pierwszym podejściem, tu jednak dodatkowo od razu zaśpiewała słowa. Traktujemy go jako wiadomość z zaświatów, gdyż obdarty ze zbędnych ozdobników tekst przypomina treść telegramu. Między kolejne zdania można by było wcisnąć „Stop” i otrzymalibyśmy ostrzeżenie od kogoś z drugiej strony.

Ich inspiracjami byli zarówno inni muzycy (np. Bjork, Radiohead, Talk Talk, James Blake, Arthur Russell, Autechre, Peter Gabriel, The Flaming Lips), artyści tacy jak William Blake (którego dwa wiersze wykorzystali), jak i sytuacji, które napotykały ich w życiu codziennym (utwór Creatures):

Opis wyprawy po Afryce, której bezpośrednią inspiracją była zespołowa, nocna podróż przez centrum Warszawy, podczas której natykaliśmy się na pijanych, ulicznych kaznodziejów i prostytutki. Riff gitary, pojawiający się po pierwszym refrenie, ma oddawać powolne kroczenie majestatycznych, afrykańskich słoni.

Oficjalny profil FB zespołu: http://www.facebook.com/vokurokolektyw

Płytę nagrali:
Paulina Ołdakowska – wokal
Bartek Kalicki – syntezatory, gitary
Maciej Garstka  -perkusja, bas, gitary, syntezatory, flet, klarnet, chórki

 

Reklamy

Dodaj komentarz / Add comment

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s