Rok 2016 w Lynx Music

LynxMusic_logoCo roku w grudniu będziemy starali się przedstawiać płyty wydane w mijającym roku przez niezależną firmę fonograficzną Lynx Music, której szczerze kibicujemy.  Dotychczas w krakowskim studio nagraniowym zrealizowano już ponad 300 albumów długogrających i ponad 500 demówek… Rok 2016 zaowocował 10 albumami studyjnymi i jednym koncertowym oraz 4 wznowieniami na winylach.

lynxmusic2016Poniżej w kolejności alfabetycznej krótko opisujemy te wydawnictwa, opierając się o materiały promocyjne dostarczone przez wydawcę. Niestety nie mieliśmy w redakcji czasu jeszcze ze wszystkimi się zapoznać…

alterlife2016_coverAlterlife – Imponderabilia
Zespół dąży do wypracowania własnego charakteru i brzmienia w ogólnie pojętej stylistyce rocka. Przekaz, emocje, prawda, dynamika i moc to główne wyznaczniki twórczości Alterlife. Album Imponderabilia  jest nie tylko dojrzały w swojej wypowiedzi artystycznej, ale i szczery w przekazie tekstowym. Każdy z ośmiu utworów opowiada osobne wyjątkowo emocjonalne historie. Kompozycje zawarte na płycie sa odzwierciedleniem zauroczenia rockiem i mocniejszymi brzmieniami lat 90-tych.

archangelica2016_coverArchangelica – Tommorow starts today
Płyta Tomorrow Starts Today jest owocem trzyletniej pracy zespołu nad nowym materiałem. W tym okresie doszło do poważnych zmian w składzie, których najbardziej znaczącą jest zmiana wokalu na żeński (utalentowana Patrycja Mizerska). Wszystkie zawirowania oraz wiele doświadczeń, jakie zespół zebrał przez ostatnich kilka lat spowodowało, że muzyka jest nieco inna niż na debiutanckiej płycie. Materiał jest nie tylko mroczniejszy, ale i bardziej rozbudowany. Każdy fan prog rocka/metalu może tu znaleźć coś dla siebie.

backwardrunners2016_coverBackward Runners – Another Day, Another Dream
Grupa powstała jesienią 2014 roku, a już w październiku wydała  singiel I Could/Gravity (coda), który był prezentowany przez rozgłośnie radiowe w całej Polsce (m.in. Programy 3 oraz 4 Polskiego Radia). W styczniu 2015 Backward Runners rozpoczęli nagrania debiutanckiego albumu. Producentami byli Piotr „Pit” Kędzierzawski oraz lider zespołu i kompozytor całości materiału – Maciej Romanowski. Na płycie znajdujemy melodyjny rock progresywny.

fractalmind2016_coverFractalmind – Stainless
Muzykę Fractalmind można określić jako wypadkową ciężkiego gitarowego grania i skomplikowanych podziałów rytmicznych oraz melodyjności i delikatności. Nietuzinkowe teksty, będące swoistą wyprawą w głąb samego siebie i próbą odnalezienia wewnętrznego spokoju nadają jej dodatkowej siły wyrazu. Stąd wzięła się nazwa zespołu. Fraktale, na pozór chaotyczne struktury będące w rzeczywistości perfekcyjnymi tworami zapętlającymi się w nieskończoność, oraz umysł, dający początek każdej myśli, są doskonałym odzwierciedleniem muzyki zespołu, która przy pierwszym odsłuchaniu może wydawać się trudna w odbiorze, a dopiero z czasem pozwala słuchaczowi odkryć swój ukryty potencjał i głębię. Wszyscy ci, którzy lubią ostre rockowe granie z pazurem, a jednocześnie szukają czegoś bardziej złożonego i wielowarstwowego, z pewnością znajdą w tej muzyce coś dla siebie.

georgius2016_coverGeorgius – String Theory
Georgius to pseudonim gitarzysty zespołu Albion – Jerzego Antczaka. Album String Theory zawiera 53 minuty muzyki, na którą składa się 6 kompozycji spiętych w jedną suitę. Muzycznie płyta zbliżona jest klimatem do debiutanckiego CD, sporo na niej brzmień folkowych, „gęstych” aranżacji, elektronicznych partii i oczywiście gitarowych solówek. Rozbudowane struktury instrumentalne na mogą trafić w gusta tych, którzy oczekują od muzyki czegoś więcej niż klasycznych „radiowych trzyminutówek”.

lepiarczyk2016_coverKrzysztof Lepiarczyk – Art Therapy
Krzysztof Lepiarczyk dotychczas był znany jako klawiszowiec takich zespołów, jak Loonypark, Padre, Liquid Shadow, Metus, Nemezis czy Meteopata. Art Therapy jest pierwszym solowym albumem krakowskiego muzyka, który do nagrań zaprosił kilkoro uzdolnionych muzyków, w szczególności czworo wokalistów. Płyta zawiera dziesięć filmowo, instrumentalno-wokalnych kompozycji z elementami art-rocka i rocka elektronicznego. Muzyka stanowi podróż w świat dźwięku i fantazji z typowym dla autora ambitnym, przebojowym i melodyjnym graniem.

loonypark2016_coverLoonypark – Perpetual
Perpetual to czwarty studyjny album zespołu Loonypark, który został nagrany w składzie znanym z dwóch poprzednich płyt. Ponadto, gościnnie zagrała na nim również na skrzypcach Sylwia Majka Maya , a Piotr Grodecki obok partii gitar zarejestrował ścieżki kontrabasu i banjo. Loonypark przez ostatnie kilka lat wypracował własne charakterystyczne brzmienie, które można zaklasyfikować jako melodyjny rock progresywny. Podobnie jak na poprzednich płytach okładkę zdobi bardzo charakterystyczny obraz Leszka Kostuja.

metus2016-cm_coverMetus – Czarne Motyle, Black Butterflies
Najnowszy album Metus to materiał przełomowy w dotychczasowej historii zespołu. Od samego początku była to muzyka niszowa, enigmatyczna i nieco kontrowersyjna. Przez kolejne 9 albumów nie straciła nic ze swojej tajemniczości, ale metus2016-bb_coverewoluowała, aby najnowszym materiałem potwierdzić wyjątkowość, jaką cechują się kompozycje i liryki Marka Juzy. Na polskiej scenie muzycznej ciężko znaleźć podobny materiał muzyczny, który łączy klimaty Dead Can Dance, Arcana i Daine Lakaien z gardłowym wokalem (niższym niż Nicka Cave’a i melodyjnym jak wczesny Sting), miejscami dopełnione ciężarem a’la My Dying Bride.
Najnowszy materiał to dwie osobne płyty. Jedna w języku angielskim z  cięższą, ambientowo-doomowo-progresywną aranżacją, a druga w języku polskim – delikatniejsza, bardziej akustyczna, neoklasyczno-ambientowa. Autor często wspomina o przełomie w życiu i w swojej twórczości, twierdząc, że jego dotychczasowe wydawnictwa to swoisty historyczny zapis życia i wewnętrznego świata przeżyć.

millenium-vinyls2016_coverMillenium  – winylowe wydania albumów Interdead, Numbers And A Dream Of Mr Sunders (2LP), Puzzles (2LP), In Search Of The Perfect Melody
Na płytach winylowych wydane zostały albumy nagrane oryginalnie odpowiednio w latach 2005, 2006, 2011 oraz 2014, wszystkie w wersjach kolekcjonerskich – rozkładanych i numerowanych. Płyta Numbers And … zawiera dodatkowo dwa utwory, które dotychczas pojawiły się  jedynie na EP-ce Three Brothers’ Epilogue (2008).

millenium2016-live_coverMillenium – The Cinema Show
Zapis koncertu zarejestrowanego w kultowym krakowski kinie Kijów-Centrum 7 listopada 2015 roku. Blisko 2.5-godzinny występ zespołu został wydany  w wersjach Blu-ray, DVD, 2 CD oraz jako boksy BD+2CD, DVD+2CD. Zestaw w porównaniu z poprzednią koncertówką (Back After Years…) zawiera jedynie dwa takie same utwory, a pozostałe w większości pochodzą z ostatnich 3 płyt studyjnych grupy. Stały skład grupy na koncercie został uzupełniony o saksofonistę i dwie wokalistki.

thrilos2016_coverThrilos – Kingdom Of Dream
Zespół Thrilos powstał prawie w podobnym czasie, co zespoły Albion czy Quidam. Na płycie znajduje się muzyka dla fanów takich zespołów jak Camel , Pink Floyd , Dire Straits czy King Crimson i Yes.
Początek zespołu to jesień 1995 roku. Trzej młodzi muzycy – Sroka, Berda, Tomaszewski – założyli zespół Hands. Po kilku miesiącach do zespołu dołączyli pozostali członkowie. W międzyczasie powstała kompozycja tytułowa. Latem 1996 zespół miał już skomponowanych 6 utworów i wygrał lokalny przegląd rockowy Garażówka 96. Nagrodą było nagranie w studio Radia Plus, gdzie jesienią 1996 zarejestrowano utwór Waves. Demo albumu zostało wysłane do wytwórni specjalizującej się w polskim rocku progresywnym. Dodatkowe dwa utwory wymagane przez wydawcę po akceptacji dotychczasowego materiału zostały skomponowane wiosną 1997. Wówczas wydawca zaproponował zmianę nazwy zespołu na Thrilos (pl. legenda). Jesienią 1997 Thrilos rozpoczął nagrania w studiu Radioaktywni w Częstochowie. Album miał zostać zmasterowany i wydany w 1998 roku. Niestety wydawca przestawił się na inne gatunki muzyczne i w efekcie ten interesujący materiał muzyczny przeleżał na półce prawie 20 lat…

Reklamy

Dodaj komentarz / Add comment

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s