Moya Brennan – zapowiedź koncertów

Moya Brennan wraca z koncertami do Polski

moyabrennan2017_fotoMoya Brennan (właść. Máire Ní Bhraonáin) urodziła się w Irlandii i już od najmłodszych lat oddawała się swojej największej pasji – muzyce. Sławę zdobyła śpiewając z rodzinną formacją Clannad, z którą występowała również jej równie utalentowana siostra Enya. W tym roku wokalistka, nazywana niebezpodstawnie First Lady of Celtic Music, przy okazji trasy River Of Songs będzie promować swój dziewiąty solowy album zatytułowany Canvas, który ukazał się 24 lutego. Zawarte na nim utwory są oryginalnymi kompozycjami Moyi, ale współautorami są również jej dzieci – córka Aisling i syn Paul. Z tego względu nowa płyta ma zdecydowanie bardziej współczesne brzmienie niż poprzednie, będąc silnie osadzona w klimacie ambient. Kompozycje Brennan ściśle korespondują ze stylistyką jej głosu – momentami delikatnego, a czasami zaskakująco mocnego. Ta kombinacja pozwala słuchaczom poczuć prawdziwą magię irlandzkiej muzyki.

Dopiero gdy na początku lat 90-tych zespół Clannad zwolnił tempo (w poprzedniej dekadzie wydał aż 8 płyt), Moya mogła zająć się działalnością solową, nagrywając longplay Maire (1992), a następnie Misty Eyed  Adventures (1995). Przełomowa jednak okazała się płyta Perfect Time, która ukazała się w 1998 roku. Rok później wydała krążek Whisper To The Wild Water, nominowany do nagrody Grammy.

Jej wyjątkowa barwa głosu zachwyciła fanów na całym świecie. Występy w Clannad okazały się niepodważalnym sukcesem, który szybko docenili twórcy filmowi. Pierwszy romans z muzyką filmową miał miejsce przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do brytyjskiego serialu telewizyjnego Harry’s Game.  Utwór Theme form ‚Harry’s Game’ pojawił się także na wielkim ekranie w wielu filmach, m.in. Czas patriotów, ale równie dobrze znany jest jako outro grane w latach 80-tych po zakończeniu koncertów zespołu U2. Jednak to muzyka do filmu Ostatni Mohikanin poruszyła serca milionów ludzi, sprawiając, że płyty ze ścieżką dźwiękową w zawrotnym tempie zniknęły ze sklepowych półek. [W ubiegłym roku publikowaliśmy tłumaczenie kilku wersji utworu I Will Find You wykorzystanego w tym filmie i wiemy, że na koncercie go nie zabraknie – przyp. red.]. Niedługo później Moya, ponownie razem z grupą Clannad, wzięła udział w nagraniach do Robina z Sherwood. Ten istny maraton sukcesów zakończyła z Bono – śpiewając razem z nim In A Lifetime. Na początku XXI wieku artystka ponownie zajęła się twórczością solową, czego efektem były wydany w 2003 roku bardzo udany longplay Two Horizons.

W 2004 roku w wielkim stylu wróciła do twórczości filmowej, wykonując utwór Tell Me Now – kompozycję Hansa Zimmera do filmu Król Artur. Później wydała jeszcze solowy album Siganture (2006), w współpracowała z harfistą Cormac de Barra, który jest członkiem jej zespołu oraz wzięła udział w nagraniu płyty T with the Maggies – supergrupy wykonującej irlandzką rodzimą muzykę tradycyjną.

Dotychczas artystka dwukrotnie wystąpiła w Polsce z zespołem Clannad oraz solo w 2010 roku: we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie i Gdańsku. Ostatni raz pojawiła się w Polsce 17 czerwca 2016 roku w Bydgoszczy podczas IX Bydgoskiego Festiwalu Wodnego Ster na Bydgoszcz.

Moya Brennan osobiście zaprasza na polskie koncerty, co można obejrzeć w 20-sekundowym video, dostępnym pod tym adresem.

(oprac. na podstawie materiałów własnych i prasowych)

Facebook:
koncert w Poznaniu, Aula Uniwersytecka (2.III)
koncert w Warszawie, Progresja (3.III)

moyabrennan2017_plakat

Bilety kolekcjonerskie są dostępne w klubie Progresja, a zwykłe m.in. w EMPiK-u oraz w sprzedaży elektronicznej w Eventim, eBilet i biletomat.

Reklamy

Dodaj komentarz / Add comment

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s