ProgRockFest 2017 – zapowiedź festiwalu

W Legionowie w dniach 24-25 marca 2017 roku odbędzie się już trzecia edycja ProgRockFest, po raz pierwszy dwudniowa. Festiwal udowadnia, że muzyka rockowa to coś więcej niż gitarowe granie. Prezentowana jest muzyka spoza popularnych stacji radiowych czy kanałów telewizyjnych. Pomimo to obie poprzednie edycje, z 2015 i 2016 roku przyciągnęły wielu fanów z całej Polski. Trzeciej edycji towarzyszyć będzie również wystawa fotografii festiwalowej – ProgRockFoto. Fotografie wyeksponowane będą w Galerii, która znajduje się w budynku legionowskiego ratusza, w którym organizowany jest sam festiwal oraz w nowo wybudowanym Centrum Komunikacyjnym. Kuratorem wystawy jest Karol Bagiński, wykładowca Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej (www.wsfoto.art.pl). ProgRockFest daje także możliwość nabycia płyt ulubionych wykonawców, których zazwyczaj nie da się kupić w sklepach. Bardzo często są to unikalne i wyjątkowe wydawnictwa tego gatunku muzyki, czyli rocka progresywnego. Wszystko to na towarzyszącym wydarzeniu ProgRockMarket.

Line-up 2017:
24 marca
18.00 – WALFAD
19.30 – TRETTIOÅRIGA KRIGET (Szwecja)
21.00 – COLLAGE (pożegnalny koncert Karola Wróblewskiego)
25 marca
18.00 – AMAROK
20.00 – LOONYPARK
21.30 – LION SHEPHERD

Przypomnijmy, że pomysł na festiwal pojawił się w połowie lat 90-tych XX wieku, ale dopiero w 2015 roku został zrealizowany, kiedy to legionowski społecznik i działacz kultury, a jednocześnie wielki fan Pink Floyd – Mikołaj Madejak – zorganizował we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury imprezę pod nazwą miniProgRockFest. Wówczas przed pełną widownią Sali Widowiskowej w Legionowie wystąpiły wspaniale przyjęte Archangelica (Warszawa), State Urge (Gdynia) i  Millenium (Kraków). W ubiegłorocznej edycji na scenie legionowskiego ratusza pojawiły się zespoły Believe (Warszawa), Lebowski (Szczecin), Art Of Illusion (Bydgoszcz), Arlon (Przemyśl).

Sala Widowiskowa w Legionowie
(budynek Ratusza Miejskiego)
ul. Piłsudskiego 41

Aktualności można śledzić na Facebooku na stronie wydarzenia.

Bilety na festiwal można nabyć w MOK w Legionowie lub zamówić telefonicznie – szczegóły na stronie festiwalu.

Amarok to project muzyczny założony w 1999 roku przez multiinstrumentalistę i wokalistę – Michała Wojtasa. Dotychczas nakładem wytwórni Ars Mundi ukazały się trzy wydawnictwa płytowe o zasięgu międzynarodowym. Repertuar Amarok stanowi autorską muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną. Jest to mieszanka takich gatunków jak ambient, folk, rock progresywny, alternative pop, elektronika. W wydawnictwach Amarok udział wzięli także artysci krajowi i zagraniczni, m.in. Colin Bass (Camel), Mariusz Duda (Riverside, Lunatic Soul) i inni.

Collage jest czołowym przedstawicielem współczesnego rocka progresywnego w Polsce i na świecie. Został założony w Warszawie w latach 1984-85 przez gitarzystę Mirosława Gila i perkusistę Wojciecha Szadkowskiego. Pierwszy album zespołu Baśnie ukazał się pod koniec 1990 roku. W 1992 nastąpiła istotna zmiana w składzie – wokalistą został Robert Amirian, z którym Collage nagrał płytę Nine Songs of John Lennon z własnymi aranżacjami wybranych utworów Johna Lennona. Na tej płycie debiutowali również będący członkami Collage do chwili obecnej – klawiszowiec Krzysztof Palczewski i basista Piotr Mintay Witkowski. W 1994 dla holenderskiej wytwórni SI Music Collage nagrał płytę Moonshine, a pod koniec 1995 roku światło dzienne ujrzała ostatnia jak dotąd płyta Safe. Jesienią 1996 roku zespół zawiesił działalność, a jego członkowie rozpoczęli współpracę z innymi wykonawcami (m.in. Anitą Lipnicką i Mortenem Harketem z A-ha). Po 7 latach Collage definitywnie zakończył funkcjonowanie i muzycy skupili się na solowych projektach. W 2013 roku grupa reaktywowała się z nowym wokalistą Karolem Wróblewskim. Od tego czasu zespół sporadycznie koncertował, m.in. w ramach Metal Hammer Festival 2015 – Prog Edition (ostatni występ z gitarzystą i współzałożycielem zespołu Mirosławem Gilem) oraz Warsaw Prog Days 5 (z Michałem Kirmuciem na gitarze).
Pod koniec stycznia 2017 Karol Wróblewski poinformował o swoim odejściu z zespołu, zapraszając jednocześnie na swój ostatni koncert z Collage…

Lion Shepherd – polski zespół założony w Warszawie w 2014 r. przez Kamila Haidara i Mateusza Owczarka, wcześniej znanych m.in. z zespołu Maqama. Grają rock progresywny i psychodelię wzbogacone brzmieniami etnicznymi w wydaniu akustycznym. Muzyka zespołu oscyluje wokół world music, transu, bardzo mocno słychać wpływy bliskowschodnie, nie brakuje jednak również rocka czy bluesa. Wystąpili m.in. na Impact Festivalu w 2015, a także odbyli wspólną trasę koncertową po Europie wraz z Riverside. Jedyne jak dotąd oficjalne wydawnictwo zatytułowane Hiraeth ujrzało światło dzienne na polskim rynku we wrześniu 2015.

Loonypark powstał z końcem 2007 roku. Założony przez klawiszowca Krzysztofa Lepiarczyka oraz perkusistę Jakuba Grzesło. Z założenia jest to zespół studyjny zapraszający do wspólnego grania zaprzyjaźnionych muzyków. Gatunek w jakim porusza się Loonypark to neoprogresywny jak i typowo art-rockowy styl. Loonypark ma na koncie już 4 płyty długogrające, przy czym ostatni album zatytułowany Perpetual wydał w 2016 roku.

Trettioåriga Kriget (pl. Wojna Trzydziestoletnia) została założona w 1970 roku w Saltsjöbaden, nadmorskim kurorcie na południowy wschód od Sztokholmu z inicjatywy Stefana Fredina i Olle Thornvalla. Pierwszą płytę wydali w 1974 roku, stała się klasykiem i jest uznawana za pierwszy szwedzki album rocka progresywnego, z kolei drugi album bywa uważany za jedną z najlepszych skandynawskich płyt progrockowych. Ich pierwsze dwa albumy miały ogromny wpływ na późniejsze dokonania szwedzkich zespołów progresywnych i metalowych m.in. takich jak Anekdoten, Opeth, Änglagård. Po wydaniu 5 płyt zespół pożegnał się w 1981 roku i zamilkł na ponad 20 lat. Grają do dzisiaj w prawie nie zmienionym składzie i mają na koncie już 10 albumów. Ostatni z nich, który ukazał się w 2016 roku, nosi tytuł Seaside Air i jest ich pierwszą płytą anglojęzyczną. Kompozycje Szwedów oferują unikalne brzmienie symfoniczno-gitarowe wsparte dźwiękami mellotronu, leżące na pograniczu heavy prog i art rocka.

Zespół Walfad (We Are Looking For A Drummer) powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojciecha Ciuraja. Od tego czasu wodzisławska formacja wydała dwa ciepło przyjęte albumy, które znalazły nabywców także poza granicami Polski. Dzięki intensywnej działalności koncertowej Walfad zdobywa coraz większą popularność. W ostatnich latach grupa miała przyjemność dzielić scenę z najwybitniejszymi przedstawicielami ambitnego rocka w kraju (Quidam, Osada Vida, Lizard, Retrospective, RSC, State Urge) . Znakiem rozpoznawczym zespołu są poetyckie, zmuszające do myślenia teksty lidera grupy, który jest także autorem większości muzyki zespołu. W 2014 roku zespół Walfad został okrzyknięty wielką nadzieją polskiego progrocka i teraz wraca z nowym albumem zatytułowanym Momentum. Grupa po gruntownych zmianach w składzie otwiera nowy rozdział w swej historii.

(oprac. na podstawie materiałów własnych i prasowych)

Reklamy

Dodaj komentarz / Add comment

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s