Gregory Porter – zapowiedź koncertu

Zdobywca Grammy 2017 na jedynym koncercie w Polsce

Porter2017GrammyMuzyczne objawienie ostatnich lat, jeden z najlepszych głosów jazzowych swojego pokolenia, mężczyzna rozpoznawany po swoim głębokim głosie o pięknej barwie i charakterystycznym nakryciu głowy – Gregory Porter przyjedzie do Polski w kwietniu 2017 roku! Muzyk odwiedzi Łódź w ramach trasy promującej jego najnowszy album Take Me to the Alley, za który otrzymał w tym roku nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy Jazzowy Album Wokalny (już drugą w karierze). Zapowiada się niesamowita uczta jazzowo-soulowa, ponieważ zazwyczaj Gregory czuje się znacznie lepiej na scenie niż w studio. Dzięki temu daje publiczności niepowtarzalną okazję obcowania ze brawurowo wykonanymi piosenkami z towarzyszeniem zespołu doskonałych instrumentalistów, których finezyjna gra nie jest w żadnym wypadku popisem wirtuozerii, choć nie pozbawiona emocjonalnych, a zarazem eleganckich improwizacji…

Porter urodził się w Kalifornii i wychowywał w Bakersfield – mieście, które było epicentrum country, ale do którego zjeżdżali mieszkańcy Teksasu, Luizjany, Missisipi i Arkansas, przywożąc ze sobą swoją muzykę: jazz, soul, blues, gospel. Gregory swoje pierwsze kroki stawiał w kościele, do którego należała jego matka. Podobno rozkochał się w muzyce, gdy usłyszał głos Nat King Cole’a.
Po przeprowadzce do Nowego Jorku śpiewał w lokalnych klubach na Brooklynie. W 2010 roku niezależna wytwórnia Motéma, mająca swoją siedzibę w Harlemie i specjalizująca sie w jazzie i muzyce świata, wydała jego pierwszy album Water. Niedługo potem Gregory pojawił się na Broadwayu jako wykonawca jednej z głównych ról w musicalu It Ain’t Nothin’ But the Blues. Dwa lata później ukazała się płyta Be Good, jednak to trzeci krążek – Liquid Spirit – wydany w 2013 przez Blue Note Records zrobił z niego gwiazdę światowego formatu i przyniósł pierwszą nagrodę Grammy za Najlepszy Jazzowy Album Wokalny. Milion kopii płyty sprzedało się na całym świecie, co jak na dzisiejsze czasy jest godnym uwagi wyczynem, biorąc pod uwagę, że mówimy o jazzie, a nie popie. W recenzji Liquid Spirit „The New York Times” opisał Portera jako „piosenkarza jazzowego z dynamicznym barytonem, łączącym ekscytującą prezencję z darem prostej elegancji i  uskrzydlania słuchaczy”.

Take Me to the Alley jest najnowszym albumem tego intrygującego wokalisty. Pochodzący z tej płyty utwór Holding On krąży w sieci w wersji elektronicznej, będąc efektem współpracy z grupą Disclosure, która zaprosiła Portera jako gościa specjalnego na swój występ na Ibizie. Jednako dopiero w swojej oryginalnej wersji piosenka urzeka przestrzennymi aranżacjami i głosem wokalisty.

W kwietniu Gregory Porter w nieodłącznym, charakterystycznym nakryciu głowy i marynarce pojawi się w łódzkim Klubie Wytwórnia, by czarować publiczność swoim głosem. Tak powiedział o swojej twórczości w wywiadzie, którego udzielił Jakubowi Sokołowskiemu dla magazynu JazzSoul.pl:

„Moją ambicją nie jest tworzenie muzyki, która okaże się przełomowa i zmieni kierunek rozwoju poszczególnych gatunków (np. w zakresie kompozycji). To, co staram się robić to opowiadać ludzkie historie, takie które trafiają do wielu i mają cudowną zdolność  łączenia. Nawet tych, którzy nie słuchają jazzu na co dzień z doświadczonymi miłośnikami tego stylu. Dla mnie najważniejsze są emocje. I przez ten pryzmat patrzę na jazz– zupełnie jak wtedy, gdy słuchałem go jako dziecko. Przez cały ten czas, który minął od tamtej pory najważniejsze dla mnie jest to, że w ogóle się nie zmieniłem. Pozostałem sobą.”

Jako support wystąpi polska grupa FOURS Collective założona przez studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Ich muzyka to niebanalna mozaika brzmień, łączących drum’n bass, muzykę klasyczną, jazz, etno, funk i brzmienia elektroniczne – a to tylko początek długiej listy gatunków, które wrzucone do jednego tygla przynoszą efekt w postaci wymyślonego przez zespół brzmienia o nazwie „Treezz”. Jazzowa formacja została doceniona przez takie radiowe osobowości jak Piotr Metz,  Marek Niedźwiecki czy Jan Ptaszyn Wróblewski.

(oprac. na podstawie materiałów własnych
oraz firmy MetalMind Productions
)

Jedyny koncert: Łódź, Klub Wytwórnia, 19.04.2017, godz. 20.00 (otwarcie bram – 19.00) – wydarzenie na Facebooku

Bilety są dostępne na stronie organizatora koncertu (www.shop.metalmind.com.pl) oraz w sprzedaży elektronicznej w eBilet, Eventim, Ticketpro i biletin.

Reklamy

Dodaj komentarz / Add comment

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s